Vyberte stránku

Britská značka Burberry to znovu dokázala. Christopher Bailey, kreativní ředitel a budoucí CEO Burberry, představil v rámci poetické show kolekci Burberry Prorsum, která bude opět zásadně ovlivňovat světovou módu v nadcházející zimní sezóně.

Bloomsbury Girls – A/W 2014 vnáší do chladné zimy spousty barev, když se nechává inspirovat slavnou britskou Bloomsburskou skupinou.

[accordion]
[item title=“Co je Bloomsburská skupina?“]

Bloomsbury Group (nebo také Bloomsbury Set či pouze Bloomsbury) byla anglická neformální a volně fungující skupina umělců a intelektuálů, která vznikla kolem roku 1905 a jejíž členové se scházeli až do počátku druhé světové války. Svými názory a uměleckými počiny stáli členové skupiny ve výrazné opozici vůči hodnotám a typickým rysům viktoriánské éry (v záležitostech týkajících se hlavně náboženství, umění, sexu, feminismu apod.).

[/item]
[item title=“Jaká je její historie?“]

Skupina vznikla jako neformální společenství bývalých absolventů univerzity v Cambridgi (čtyři členové ukončili univerzitu v roce 1899, mezi nimi i Toby Stephen, bratr Virginie Woolfové a Vanessy Bellové), kteří se seznámili na společenských akcích tajného sdružení Cambridge Apostles během studia. Po ukončení studií se cesty členů budoucí Bloomsbury Group načas rozešly (např. John Maynard Keynes začal pracovat na Ministerstvu financí, kde se zabýval britskými zájmy v Indii). Vanessa položila základy budoucí skupiny v roce 1904, když se s rodinou Stephenových (tj. čtyři potomci Julie (†1895) a Leslieho (†1904) Stephenových – Vanessa, Thoby, Virginia a Adrian) přestěhovala na Gordon Square v části Londýna zvané Bloomsbury. Thobyho smrt v roce 1906 posílila Vanessino rozhodnutí udržet si nezávislost a nadále se stýkat s ostatními členy skupiny.

Skupina se stala obecně známou v roce 1910, kdy se její členové zapojili do mystifikace na lodi Dreadnought, jež ztrapnila britské námořnictvo, a které se dostalo značné negativní publicity v tisku (byla považována za nevlasteneckou). Pacifistické názory skupiny vedly k další kritice během první světové války.

Také v roce 1910 Roger Fry v Londýně zorganizoval výstavu postimpresionismu, která se stala základním milníkem tohoto malířského směru. Výstava umožnila jednak britské veřejnosti získat přehled o inovacích, které proběhly v malířství na kontinentě a dále kritikům tyto změny hromadně odsoudit.

Po roce 1918 se společenství, jak rostl počet členů a přátel s rozdílnými postoji a názory, poněkud uvolnilo. Mezi větší aktivity členů patřilo založení nakladatelství Hogarth Press v roce 1917 (Virginia Woolfová a Leonard Woolf) a zavedení uměleckých dílen Omega Workshops v roce 1913 (Roger Fry, Duncan Grant a Maynard Keynes).

[/item]
[item title=“Jaký byl její vliv?“]

Názory a postoje Bloomsbury Group byly přijímány kontroverzně či dokonce výhradně kriticky během druhé světové války, poté postupně splynuly s hlavními proudy. Současníci jim vyčítali především elitismus v jejich pracích.

Clive Bell se soustředil na otázku kolonialismu a kritiku stálé existence britského impéria. Keynes se věnoval ekonomické teorii. Virginia Woolfová patřila a patří mezi čtené autory, její feminismus předběhl svou dobu.

[/item]

[item title=“Jaká byla jejich témata?“]

Přestože jsou nejznámější jako literární skupina (především Virginia Woolfová), její členové byli aktivní v mnoha uměleckých projevech, umělecké kritice a vzdělanosti:

literatura (ale také literární kritika, biografické eseje, sociální studie):

Virginia Woolfová, E.M. Forster, Lytton Strachey, Clive Bell, William Plomer, Laurens van der Post

Výtvarné umění:

Vanessa Bellová (malířka, provdaná za Clive Bella v roce 1907), Duncan Grant, Dora Carrington, Roger Fry (také umělecký kritik a teoretik). Po první světové válce se Charleston, kde bydlela Vanessa Bellová a Duncan Grant vyvinulo v centrum výtvarného umění.

Ekonom John Maynard Keynes a Leonard Woolf publikovali odborné studie, Desmond MacCarthy byl známý jako kritik. Saxon Sydney-Turner byl hudebníkem.

Další lidé spojení s tímto okruhem byli: Nina Hamnett, Rupert Brooke, Gwen Darwinová, Jacques Raverat (manžel G. Darwinové).[/item]

[/accordion]

Inspirace vypadá například tak, že namísto klasických potisků oblečení a doplňků vidíme malby právě ve stylu bloomsburských umělců. Květinovými vzory ručně malované kožené kabelky, tlumenými tóny barev hýřící vlněné kabáty, i několik modelů ozvláštněných průhlednou krajkou by mohlo znít jako nesourodá kombinace. Není však nutné se všech těch barev a střihů zaleknout, zvlášť když se bavíme o zimě. Kolekce zůstává britská a elegantní, ale zárověň originální, díky čemuž ani v jednom kousku na ulici v záplavě černých a šedých kabátů není šance zapadnout. Jednoduše Burberry.

Na show živě vystoupila Paloma Faith, která byla vrcholem přehlídky. Před ní se v čele catwalku, na jakémsi jevišti, objevili nám méně známí britští umělci Ed Harcourt a Rhodes.

Na konci videa můžeme na rtech  Anny Wintour, šéfredaktorky amerického magazínu Vogue, dokonce vidět úsměv, což značí, že se kolekce skutečně povedla a v magazínu už vymýšlí, jaká slavná osobnost se objeví v jednom z modelů na titulní stránce.

 

Do článku je integrována WIKIPEDIE a jsou využita data z tohoto serveru.

 

Další

Dívky z Bloomsbury vykouzlily Anně Wintour úsměv na rtech