Vyberte stránku

„Dejte dívce správné boty a ona si dokáže podmanit svět“, vyřkla Marilyn Monroe a to netušila, jak pravdivý a výstižný výrok to bude za několik desetiletí právě v souvislosti se ženou z názvu titulku tohoto článku. Vždyť, co se Vám jako první vybaví při zmínce jména Lady Gaga? Mě osobně její výstřední a často podivínské outfity a hlavně základní fyzikální zákony popírající boty, které v botníku jiné celebrity v takovém zastoupení jistě nenaleznete.

Ano, Lady Gaga je hlavně světově známou zpěvačkou a hudební skladatelkou, ale dokázala by se prosadit a zaujmout v tak silné konkurenci bez stvoření kultu, který nazvala uměleckým jménem „Lady Gaga“? Tedy, vždy svým zevnějškem šokující bytost, která přitahuje pozornost právě svými silně extravagantními outfity doplněné vždy extrémními botami? Co nejbláznivějšího za svou kariéru už Lady Gaga vlastně stihla obout a jak vlastně ovlivnila obuvnický průmysl?

Lady Gaga a Alexander McQueen

Prvotní jméno, které nelze opomenout v souvislosti s Lady Gaga, je dnes již tragicky zesnulý návrhář, Alexander McQueen. Tento slavný módní guru představil v roce 2009 kolekci obuvi s až 10palcovými jehlovými podpatky, o kterých se spekulovalo, že si je kromě modelek už nikdy nikdo neodváží obout. A byla to právě Lady Gaga, která toto přesvědčení zvrátila a v klipu k písni s názvem „Bad Romance“ (rok 2009) se v některých z nich objevila, a ne naposledy. Několik dalších modelů z avizované kolekce vystřídala také při různých veřejných příležitostech.

Boty od Alexandera McQueena s v klipu objevují již od času 0:38

Neviditelné podpatky

Mnohem výstřednější a futurističtější model bot obula Lady Gaga v jejím dalším klipu, tentokrát k písni Alejandro. Proč používám slovo futurustičtější? Stačí jen pohlédnout na fotky (nebo mnohem pečlivěji zhlédnout klip) a pochopíte. Jde totiž o boty, které naopak žádný podpatek nemají, pouze extrémně vysokou a na první pohled nestabilní platformu, která však uprostřed boty končí. Jde o takzvané Heel – less z dílny mladého a dnes již slavného obuvníka Noritaka Tatehany. Tohoto návrháře objevila právě Lady Gaga a díky značné propagaci jeho modelů (říká se, že jich ve svém botníku má kolem dvacítky párů, a to i přesto, že se při chůzi neobjede bez pomoci a podpory některého z jejich bodyguardů) mu pomohla k slibné budoucnosti. Troufám si tvrdit, že hlavně díky ní, se heel-less, tedy boty bez podpatku, nebo, chete-li „na neviditelném podpatku“, staly natolik populární, že je nalezneme již poněkolikáté i v kolekcích obyčejných módních řetězců.

Boty bez podpatku hledejte na čase 5:00

Je tedy patrné, že bez této bezmezné milovnice módy a extravagance by pravděpodobně heel-less upadly v zapomnění a nemohla by se vůbec začít psát další kapitola ve vývoji podpatků. A co Vy, vlastníte už některý model heel-less?

 

Zdroj úvodní fotografie: flickr.com

 

Další

Lady Gaga jako průkopnice nošení neviditelných podpatků