Vyberte stránku

Před několika dny skončil Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend 2013, tedy první módní událost podobného charakteru v Česku, kterou si pod svá partnerská křídla vzal Mercedes-Benz a díky tomu se Praha zařadila po bok Berlína, New Yorku či Madridu, měst jejichž týdny módy rovněž zaštiťuje tato německá automobilka.

Významný host Jimmy Choo nešetřil na adresu pražského týdne módy superlativy: „Jsem nadšený nejen z Prahy, její kouzelné atmosféry a všudypřítomného kvalitního designu, ale samozřejmě i z českých návrhářů a krásných mladých lidí. Přijíždím přímo z London Fashion Week, najednou jsem tady a vidím tu úžasnou a inspirativní atmosféru“. Jak ale vypadala nejdůležitější módní událost roku očima XPOSE? V tomto článku se podíváme na dvě kolekce, dámskou a pánskou, které u nás definitivně zvítězily.

 

Ještě než se k tomu dostaneme, pojďme si uvést pár faktů na začátek:

  • MBPFW se konal ve dnech 18. – 22.9.2013 ve fashion stanu v Pařížské ulici, STUDIU v Salvátorské 8 a dalších místech historického centra Prahy.
  • Módní akci letos navštívilo více než sedmnáct tisíc návštěvníků.
  • Během 4 dní se na hlavním mole odprezentovalo celkem 45 módních přehlídek, další se konaly na malé scéně v rámci STUDIA MBPFW.
  • Předvádění zabezpečily týmy čítající téměř padesát modelek a modelů, mezi nimiž se představily i herečky Linda Rybová a Ilona Svobodová, zpěvák Yemi A.D. nebo topmodel Šimon Kotyk a Daniel Vojtěch.

 

Po celou dobu jsme dění sledovali, abychom nakonec z úctyhodného počtu představených kolekcí, zcela intoxikováni módou, vybrali ty nejzásadnější a vytřídili všechny špatné. Snad se nám to i podařilo, protože když se podíváme na ty galerie fotografií níže, říkáme si, že česká móda má i v roce 2013 co nabídnout.

Nejlepší dámskou kolekci představil Havel, byla plná srdcí

Ano je to tak. A ani vlastně není třeba toho zavádějícího nadpisu, protože kolekce Overgound♥ Martina Havla sama o sobě přitahuje obrovskou pozornost. Na Prague Fashion Weekendu ji představil v sobotu a byla jedním z největších překvapení tohoto dne.

Pro otevření galerie klikněte na libovolný obrázek.

Martin Havel je mladý módní návrhář, který zažívá v tomto roce svůj comeback. Možná si během té tvůrčí pauzy, kterou měl, připravoval zničující módní arzenál, kterým by se vší elegancí mohl zaútočit na pařížský Le Gran Palais a nejen na módní stan na konci Pařížské. Možná. Každopádně ať už dělal cokoliv, jedno je jisté. Když se podíváte na počátky jeho tvorby je stejně dobrá, jako ta současná. Takže už žádné pauzy, protože tohle tady potřebujeme každý rok!

Celá kolekce je vysoce nositelná. A když píšeme celá, myslíme tím celá! Nenajdete v ní jediný kousek, který by nějak zásadně vybočoval a u kterého byste si řekli „tohle určitě ne“. Slova jako „ucelenost“ a zároveň „rozmanitost“ vystihují dojem, který Overground♥ v člověku zanechává. Můžeme obdivovat famózní, v pohybu étericky vlající, hedvábné večerní šaty, ale i kostýmy v jinak nudící šedé, které však zde působí nesmírně elegantně a šik díky dokonale provedeným střihům. Kolekcí pak prostupuje ono zmiňované srdce, které je odkazem na Václava Havla a lásku, se kterou Martin Havel kolekci tvořil. Najdeme jej téměř na každém modelu, a to buď v podobě decentního doplňku, vystřižení přímo v látce či jako rafinovaně našité knoflíky do daného tvaru.

Pro otevření galerie klikněte na libovolný obrázek.

Modelky byly ve většině případů obuty do otevřených bot na vysoké dřevěné platformě, ve kterých měly silonové ponožky. Tím Martin Havel jasně ukázal, že na ponožkách v otevřené obuvi není vůbec nic špatného. Tedy pokud máte vhodnou obuv, vhodné ponožky a pokud možno jste žena. Zde to působilo nadmíru dobře a dodávalo to jakýsi originální „šmrnc“. Přesuňme se ale od ponožek k minimalistickým šperkům. Ty měly pochopitelně jen jediný tvar. Srdce zavěšené buď jako náušnice či na řetízku okolo krku jako náhrdelník vytvořila Nastassia Aleinikava.

„Snažil jsem se v kolekci zachytit více typů lidí, ale zároveň také o to, aby byla ucelená. Jsou v ní oděvy pro běžné nošení k různým životním příležitostem ale i několik večerních šatů. Vrcholí svatebními šaty, které dovádí myšlenku do absurdity. Je to chytrý, je to nositelný, je v tom kus pravdy, je to dělaný s láskou a je to Havel.“ říká český oděvní designér nové doby.

[separator type=“thin“]

STINAK vévodí pánské módě se svou metamorfózou

Pro otevření galerie klikněte na libovolný obrázek.

Metamorfóza neboli přeměna byla tématem pánské kolekce Vladimíra Staňka a jeho značky STINAK (více o Vladimíru Staňkovi ve velkém interview). Mohli jsme sledovat přeměnu z nedokonalého až destruovaného obrazu lidské duše k uhlazenému, vyvinutému a dokonalému. Kolekce proto dostala název, který symbolizuje právě vliv nitra na vnější podobu člověka. Vladimír Staněk ji pojmenoval jednoduše a krátce „V“. Přehlídka sama o sobě však rozhodně krátká ani jednoduchá nebyla. A málo provokativní také ne.

Na začátku všem vyrazil dech model oděný do dlouhých černých šatů, pokud můžeme daný oděv takto nazvat. Pro puritány raději píšeme, že to bylo jen extrémně dlouhé triko z exkluzivního lesknoucího se materiálu (nebylo….ale psst!). Hned po něm pak nastoupil Daniel Vojtěch, jehož maskulinní tělo Vladimír Staněk využil jako jedno obří, chodící plátno, aby na něj mohl přenést obraz zmiňované destruované lidské podoby. Další kresby na obličejích modelů se pak objevovaly v sestupném množství s tím, jak se obraz muže blížil více a více k uhlazenému Narkissovi. Velmi nás pak také potěšila košile z černé průhledné krajky. Senzační!

Pro otevření galerie klikněte na libovolný obrázek.

Po úvodním artově laděném šoku, díky kterému se tato show stala tak skvěle zapamatovatelnou, jsme mohli vidět velké množství nositelných a přitom výrazných kousků oblečení, se kterými moderní muž nezapadne v davu. Barevnost kolekce se postupně proměňovala od temných ke světlým barvám a jemným kombinacím jejich tónů. Nechyběly stylové doplňky, jako pánská kožená psaníčka, dokonalé dvojité opasky nebo brýle připravené ve spolupráci se značkou Nunet­tes. Značkou, jejíž brýle spočinuly také na nose 50 Centa nebo Lady Gaga. Ke konci nás čekala ještě bunda – minimalistický křivák v betonově šedivé barvě a konečně onen uhlazený obraz muže v krásném klasickém trench coatu v béžové.

Vladimír Staněk nabídl pro každého něco. Oslovil muže, kteří rádi šokují a chtějí být středem pozornosti, stejně tak jako ty, kteří chtějí kvalitu a nevšední eleganci s přidanou hodnotou. Jeho show byla uměleckým vyjádřením jeho nesmírně rozsáhlého talentu a zároveň prezentací nositelného oblečení. STINAK opět posunul hranice české pánské módy na zcela novou úroveň.

Autor: Nelson

Fotografie: Stars Communication

 

Další

Havel a STINAK: to nejlepší z Prague Fashion Weekend 2013