Vyberte stránku

Chanel patří již desítky let k těm nejvytříbenějším a nejuctívanějším ikonickým módním značkám, a to hlavně díky této dámě, Gabrielle „Coco“ Chanel. Mimořádné ženě, která se svou osobitou průbojností dokázala prosadit v oboru, který byl dříve spojován výhradně s muži, a rozbít tak dosud zažitý módní konsenzus. Podívejme se společně na nelehké začátky této geniální francouzské módní návrhářky.

 

 

Gabrielle Chanel? To je kdo?

Coco Chanel znají pod jejím pravým jménem spíše jen znalci módní historie. Gabrielle se se svou přezdívkou „Coco“ natolik ztotožnila, že své pravé jméno později téměř nepoužívala. Přezdívku, která v překladu znamená „miláček“ nebo také „dušička“ získala během mládí, kdy si zpěvem přivydělávala v nočních podnicích a kavárnách. Jak si ale tato nonšalantní a přísně vyhlížející žena dokázala získat neutichající přízeň pařížské smetánky a posléze i celého módního průmyslu?

Gabrielle Chanel se narodila roku 1883 v malém městečku Saumur. Když ji v jejich 12 letech zemřela matka, otec ji spolu se sourozenci zanechal v místním klášterním sirotčinci. I přesto byla tato část života pro Coco z jednoho pohledu příznačně osudovou. Byl to právě klášter, kde Coco poprvé přičichla ke kouzlu šití, kterému posléze naprosto propadla.

 

Dobré kontakty, půl úspěchu

Díky své nadprůměrné šikovnosti a nepopíratelnému talentu ji v jejích 20 letech přijal jako švadlenu majitel vyhledávaného pařížského krejčovství. Pro Coco tato práce představovala jedinečnou příležitost k zisku tolik potřebných konexí. Sama si velmi dobře uvědomovala, že navázání přátelství s významnými muži jsou pro ni jediným východiskem k naplnění jejího snu, snu o tom, že jí bude jednou celý módní svět klečet u nohou.

Tím prvním, kdo Coco poskytl potřebné zázemí a neobyčejnou příležitost proniknout do vyšší společnosti, byl francouzský průmyslník Ettien Balsan. Díky němu mohla začít tvořit své první neotřelé a přitom elegantní klobouky, které také sama hrdě nosila mezi smetánku a vždy jimi vzbuzovala nebývalý, ale přesto vítaný rozruch.

Etienn ale nebyl jejím osudovým mužem. Toto prominentní místo obsadil blízký přítel Etienna, Arthur Capel, přezdívaný Boy. Právě s jeho materiální podporou otevřela Coco v Paříži svůj první butik se svými jedinečnými luxusními klobouky a mohla tak konečně naplno předvést svůj talent. Díky svému úspěchu mohla brzy otevřít i další obchod ve městě Deauville. Postupně sortiment rozšířila i o efektní a přesto elegantně vyhlížející sportovní módu. Ženy se tak s absencí korzetů mohly díky ní konečně komfortně pohybovat.

 

Francie u nohou

Postupem času pronikala na povrch její sílící touha po významnějším úspěchu. Už ji nestačilo, že ji znala celá prominentní Paříž, chtěla ještě více. Logickým důsledkem tak byl zrod její první celistvé kolekce, kde se objevilo hned několik revolučních prvků, jako jednoduché košilové šaty, dále také pro Chanel dnes již typické vlněné twinsety, elegantně vyhlížející jednoduché kalhotové kostýmy a košile s přísně střiženými límečky a jednoduchými vázankami. Právě v plnohodnotné kolekci se naplno ukázala její střihová preciznost, nadčasovost a originalita. Když přišla na řadu samotná přehlídka těchto návrhů, strhla se posléze doslova módní revoluce. Všechny úspěšné ženy okamžitě zatoužily vlastnit alespoň jeden kousek z dílny této neobyčejné módní návrhářky, nesoucí jménoChanel. Coco se tak konečně splnil sen, celá Francie ji ležela u nohou. To byl však stále jen pouhý začátek její cesty.

 

Na závěr krátký film o začátcích Coco Chanel…

…natočil jej Karl Lagerfeld, tudíž se jedná o „must see“ záležitost. Do hlavní role obsadil Kieru Knightley a ve filmu se objeví i Lindsey Wixson nebo Baptiste Giabiconi. Příjemnou zábavu!

 

 

Pokračování příběhu Coco uvedeme brzy. „Lajkněte“ si nás, ať Vám nic neunikne!

 

Zdroj obrázku: Flickr

 

Další

Začátky Coco Chanel, ženy, jenž změnila svět módy